Нова техніка вишивання

Низинка – це досить цікава і непроста, через що не дуже поширена, що набиває їй ціну, техніка вишивання. Візуально нагадує гладь, хоч насправді це зовсім не так. Їй притаманний високий рівень майстерності.

Як уже згадувалося, досить складний вид шиття, що протягом тривалого часу видозмінювався. Сучасна низинка значно відрізняється від Альма-матері. У зразках старого шитва контур провідних мотивів  завжди виконувався майстринями чорними нитками, а візерунки та узори – кольоровими. Зараз цей момент не є обов’язковим, тому нерідко можна бачити іншу «картину».

Гуцульська вишивка

Найчастіше низинка виконувалася гуцульськими вишивальницями і тільки вручну, тому дуже часто її називають власне гуцульською вишивкою. Художня особливість таких вишиванок полягає у рішенні вишивальниць поліхронно та орнаментально прикрашати свої роботи, зокрема робити акцент на геометричних орнаментах, котрі включають в себе як прості, так і складні фігурні елементи. Для прикладу, ромб чи напівромб, що можуть бути по-різному між собою з’єднані – в горизонтальному або вертикальному положенні тощо. Ромбовидні композиції візерунків прикрашають ще й різні варіанти окреслень контурів самих ромбів.

Окрім ромбів на гуцульській вишивці можна побачити й інші геометричні фігури – квадрат, круг, трикутник, хрести, зубці, косоподібні фігури, плетенки та ін. Не менш поширені рослинні мотиви, а також трансформація в динамічні мотиви живих істот (людей, тварин, птахів) з допомогою тих самих геометричних елементів.  

 

Геометрична символіка вишиванок

Всі геометричні орнаменти, що знайшли своє призначення на питомо українському одязі, прийшли до нас з слов'янської міфології. Це найпростіші геометричні фігури, які знають навіть діти: квадрати, трикутники, ромби, кривульки, лінії, хрести, кружальця.

Достеменно точно визначити, який зміст вкладався в те чи інше зображення, досить важко, тому наші твердження будуть дещо умовними, виведеними способом логічного мислення та задокументованих фактів. Кожен геометричний символ окремо та в певному поєднанні має свій зміст, який дуже легко прочитуються, якщо знати, як читати.

Отже, вчимося розшифровувати засекречені символи.

Хрести та фігури похідні від них

У Всесвіті панує дві великих сили – чоловіча і жіноча, які внаслідок взаємодії одна з одною дають початок новому життю - новій силі. На вишиванках рідко можна побачити виключно чоловічі чи жіночі символи, які позначають ці сили – вишивальниці завжди гармонійно поєднують їх.

Найпростішим чоловічим символом, що характеризує чоловічу сутність, є прямий хрест – знак сонця та символ сили запліднення. Віддавна прийнято на могилах померлих класти хрест, котрий дає знати, що у конкретному місці земля «запліднена» новим тілом, душа якої відродиться в наступному житті (слов’яни вірили в реінкарнацію - переродження).

Найпростіший символ жіночої суті – той самий хрест, але косий. Трипільська культура подарувала нам статуетки, на котрих жінки тримали руки навхрест, в такий спосіб вітаючись із прохожими. У нашій культурі косий хрест означає кінець.

На чоловічих вишиванках часто вишивали картини, на яких було видно поєднання цих двох хрестів – символи єднання жіночого і чоловічого начала, що дає початок новій – третій – силі. Традиційно на таких сорочках чоловіча сутність домінуюча, тому відповідні символи в більшості перед жіночими. Нове життя прийнято зображати в середині переплетень чоловічих та жіночих символів у вигляді маленького ромба. Вік і кількість новонароджених не позначалося.

 Приблизно це виглядає так:

                                                             

На жіночих вишиванках картина міняється – чоловіча сутність втрачає свої домінуючі позиції. Косі хрести значно відрізняються від прямих розмірами та виходять за межі останніх.

                                                            

 

Нове життя, котре було «маленьким ромбиком», ускладняється, перетворюючись на символ вагітності (рожаниці). Він має вигляд трикутника, опущеного гострим кутом до низу, символізуючи лоно жінки із розставленими ногами  - ˅ . На вишиванках це має такий вигляд:

                                                                       

Така рожаничка своєю формою нагадує павучка. Згідно із давніми вірування саме павуки заснували світ. Саме тому їх вшановували, зображаючи відповідні символи на вишитих сорочках  і не тільки (солом’яні павучки – обрядові Новорічні прикраси).

В соціальному контексті вагітність – початок чогось нового, народження – символ реалізації задуманого.

З часом із вишиванок ці символи (вагітності, народження) почали зникати. Натомість залишилося багато жіночих.

Той же хрест, але в динаміці, має вигляд сварги (свастики). Сварга (на санскриті «свастя», що перетворилося у «щастя») дослівно означає «вхід на Небеса». До речі, давньо китайський ієрогліф, що позначає слово «щастя», так і виглядає.

Є два види сварги – обернені вліво і вправо, схематично повторюючи напрямок руху (визначається за її зігнутими кінцями) Сонця протягом року (літо - зима) та протягом доби (день - ніч).

Свастика активно почала використовуватися нашими предками у 20-му столітті, скомпрометована фашистами (як пентаграма «п’ятикутна зірка» більшовиками). Але аналізуючи символіку вишиванок слід відкинути всі суб’єктивні фактори і без упереджень вивчати їх.

У вишитті є різні варіанти зображення сварги – знаку енергетично сильного. Найпоширеніший з них – свастика подвійної сили, або простіша назва «грабельки» - коли кожен із променів має не менше двох енергетичних виходів.

У результаті накладання сварги оберненої вправо на їй протилежну (обернену вліво), «народжується» мотив, що також є досить поширеним у вишиванні, котрий називається «повна сварга».  Цей знак має сильну  гармонізуючу дію. В народі його називають «баранячі ріжки», або «круторіжки».  В їх основі можна побачити ромб або прямий хрест.

Виокремлюють символіку півсварги «S» мотив. Його геометричний малюнок справді нагадує половину сварги. Цей знак здавна вважається захисним символом, а також символом матеріального благополуччя. Півсварга  жорстко зберігає людську енергетику, не дозволяючи «неекономно» розсіюватись.

Зустрічається найчастіше на крайках і поділках жіночих блузок.

Трикутник

Дуже цікавою та складною є символіка однієї із найпростіших фігур – трикутника, який вважається знаком вогню. Проте семантика (значення) цього слова набагато глибша, як здається на перший погляд. Трикутник із вершиною вгорі – знак Духа, діаметрально протилежне зображення трикутника – знак Матерії. Ці фігури нерідко зображаються разом, утворюючи різні конфігурації.

Перша – «пісочний годинник» - коли вершини трикутників доторкаються одна до одної. Умовно вони позначають Світ та Антисвіт відповідно. Точка дотику – це так звані двері (перехід), що розділяють світи. Часом між фігурами є лінія – Кільце Великого Світання – дзеркало, яке показує один світ в іншому і навпаки.

Друга – шестикутна зірка, виникає внаслідок накладання одного (більшого) трикутника на інший (менший). Символічно цей процес називають проникненням Духа у Матерію, тобто реалізацію Божих планів на землі, а також гармонію між матеріальним та духовним.

Третя – ромб. Як виглядає ромб всім добре відомо (два трикутники, основи яких торкаються одна одної), а от що він символізує? Ромб – символ священної Матерії.

Четверта – фігура, що нагадує ромбовидне розміщення трикутників – основами один до одного, проте між цими основами є проміжок («поясок»). Цей варіант символу називають «колодязь». Сам по собі він символізує зв’язок між Земним (видимим, фізичним) та Небесним (невидимим, духовним) світами.  

Квадрат

Квадрат – це геометрична фігура, яка з усіх сторін є закритою. Він для старожилів став символом простору, ізольованого від усього поганого та злого. Квадрат мав захищати своїх господарів від негативного впливу з зовні.

 

Всі ці мотиви та багату символіку можна знайти на блузках та сорочках, що знаходяться у нас на сайті big-buy.com.ua. Ви можете обрати та купити саме те, що найбільше Вам до душі, те, що «дивиться» на Вас, те, що за внутрішнім покриком найближче, найрідніше і ототожнюється із Вашими бажаннями, відповідає Вашому стилю життя тощо.

Помірні ціні, висока якість – все для Вас із найкращими намірами!