Решетилівська вишивка. Її унікальність та неповторність.

Решетилівська вишивка вважається однією із найскладніших та найцікавіших технік українського вишивання. Свою назву вона отримала від невеликого містечка  - Решетилівка, що знаходиться в Полтавській області, де, власне, і народився знаний у всій Україні та поза її межами вид вишивання.  Щоправда, в Україні решетилівська вишиванка відома більше під назвою «білим по білому» (рідше «біллю»). Саме такий, народний, варіант назви характеризує основні ознаки та особливості таких вишиванок, які створюють малюнок високого рельєфу з світлотіньовим моделюванням. Кожна решетилівська вишиванка – це гра світла-тіні (узор в залежності від кута попадання світла то відбиває його, то поглинає), утворюючи мозаїку відтінків білого кольору (так, білий колір має різні відтінки).

Присвоїв народ вишивці таку назву - «білим по білому» - через асоціативне мислення, що привело їх до однозначного висновку – решетилівська вишивка нагадувала всім морозяні візерунки зимою на вікні.  Таким чином, це не просто назва, а художній прийом вміло та доречно підібраний.

Техніка решетилівської вишивки неповторна в своєму роді. Її унікальність полягає в тому, що білими нитками по білому полотну вишивати досить важко, в першу чергу для очей. Хто справді зацікавився такими вишиванками, мусить знати, що орнамент ніколи не наносять одразу на тканину. Процес складніший, аніж здається на перший погляд. Спочатку майстриня малює свою «картину» на папері, а вже потім шляхом довготривалих складних підрахунків дає їй життя безпосереднього на полотні.

Підготовка ниток – це також складний процес, що супроводжується клопіткою працею. Здавалося б, біла нитка і все, куди простіше? Але майстрині, як уже зазначалося вище, грають відтінками. Наприклад, для більшої контрастності використовують небілені нитки або підфарбовані в попелясті тони (в народі «куниці»). Саме тому час творення цих вишиванок в залежності від складності може затягнутися від 1-го до 6-ти місяців (по 8 робочих годин в день). Ціни відповідно також дещо вищі від звичайних кольорових вишиванок, вишитих хрестиком (від 500 грн (найпростіші) і вище).

Ще одна особливість полтавських вишиванок (можливо вона не настільки оригінальна та унікальна як попередні, проте не менш цікава) – поєднання на полотні геометричних та рослинних орнаментів. Так, в одній «картині» можна побачити барвінок із хрестами, «зозульки» із ромбами, «хмелик» із трикутниками тощо. Улюбленими мотивами решетилівських вишивальниць є «ламане дерево» та «гілка». А найпоширенішими геометричними фігурами окрім вище згаданих – квадрат, скісний і прямий хрест, зірчасті фігури.

Про характерні особливості та чисельні відмінності решетилівської вишивки від традиційних українських вишиванок можна писати багато, бо справді є про що писати, та ми згадуємо найважливіше та найцікавіше.

Зрештою, якщо вас цікавить як насправді виглядають ці красуні – вишиванки, їх можна побачити і навіть купити в нашому інтернет магазині.

Ця техніка вишивання спонукає прокинутися почуттю гордості за рідний край, що дарує такі перли, а також викликає чимало запитань. Наприклад, чому вона виникла саме на Полтавщині? Важко відповісти на це запитання. Проте той факт, що наприкінці 19 століття Решетилівку офіційно визнали центром осередку народного килимарства, ткацтва та вишивання, дає неабиякі підстави вважати, що саме тут жили дуже талановиті та працьовиті люди. І це не лише припущення. У 1923-1925 рр. роботи решетилівських майстринь, що відзначалися унікальними вишивками, побували на міжнародних виставках у Франції, Німеччині, Бельгії, де були відзначені широким колом прихильників та вже тоді викликали навколо себе ажіотаж.  Тому не дивно, що така громада змогла подарувати світові унікальне та оригінальне, напевно правильно буде сказати, мистецтво вишивання.